Дитячий садок з безмолочним (безлактозним) і безглютеновим меню – реальність?

 

           В України є великі проблеми з харчуванням в дошкільних дитячих закладах (далі – ДНЗ) для дітей, що мають алергію і різні види харчових непереносимостей, частіше за все на злакові, молоко та їх та складові: глютен, лактозу, казеїн і білок коров’ячого молока.

       Введення спеціального дієтичного меню, яке виключає злакові, що містять глютен і молочні продукти, вирішило б цю проблему та дозволило багатьом дітям, що мають такі види харчових непереносимостей як целіакія, лактазна недостатність (непереносимість лактози), алергія на складові молока, алергія на складові злакових, зокрема глютен, відвідувати дитячі садочки повноцінно, тобто повний день, та отримувати дошкільну освіту, право на яку закріплено в ст. 53 Конституції України, а батькам тих дітей ( частіше – саме матерям) можливість працевлаштуватися.

           Але зацікавлені в введенні безглютенового та безмолочного (безлактозного) меню (далі – Бг та Бм (Бл) меню) лише самі батьки тих дітей, а не керівництво або влада, яка тільки підготувала проект до розвитку інклюзивної освіти в України, який не вирішує проблему з харчуванням в ДНЗ для дітей саме з такими проблемами харчових непереносимостей.

         Відповідно до ст. 3 Закону України «Про освіту» громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров’я, місця проживання та інших обставин.

           А статтею 25 цього Закону визначено, що організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.

         Тобто, достатньо мати відповідний медичний висновок лікаря (наприклад, запис в медичній картці з відповідним діагнозом та довідку, в якій вказана необхідна дієта) для дитини та звернутися з заявою до керівника ДНЗ щодо вирішення питання введення такого меню та додати копію медичної довідки. Звісно ще є одна умова – дитина повинна відвідувати садочок (не приватний) або зареєстрована в е-черзі до нього. Це перший крок для порушення цього питання в містах нашої країни. Якщо то буде група батьків, то навіть краще. Звісно, керівник ДНЗ навряд чи піде на зустріч, але треба отримати саме письмову відповідь від ДНЗ, хай навіть з відмовою у вирішенні цього питання.

         Це буде підставою звернутися до Управління (або Департаменту) освіти у місті, на яких також покладається обов’язок щодо організації та відповідальності за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності (не приватної!), згідно Закону України «Про Освіту», як вказувалось вище, та офіційною відповіддю Міністерства Освіти і Науки України від 19.01.2016 року.

Рвідпов МОН від 19.01.2016

             Що ж робити тим, хто взагалі не відвідує ДНЗ і, навіть, не зареєстрований в е-черзі до дитячого садочку?

            По-перше, зареєструватися в е-чергу до ДНЗ. Якщо дитина має інвалідність через діагнози щодо харчових непереносимостей, то треба ще мати довідку від сімейного лікаря, що дитина може відвідувати садок. Якщо лікар вкаже в довідці, що дитині рекомендовано відвідувати ДНЗ неповний день, то хай обов’язково вказує причину цієї рекомендації (наприклад, через відсутність відповідного меню або організації харчування в ДНЗ). То буде ще один аргумент, якій потрібно буде вказати в заяви до місцевих органів влади.

         По-друге, напряму звернутися одразу до Управління (або департаменту) освіти у своєму місті, до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з відповідною заявою. Якщо ви знайдете однодумців, які мають такі самі проблеми, об’єднуйтесь та пишіть колективне звернення, то навіть краще.

             І по-третє, якщо дитина відвідує приватний садок, то згідно ч. 2 ст. 25 Закону України «Про освіту», харчування у навчальних закладах інших форм власності організовують засновник і керівник закладу. Тобто, треба звертатися до засновника та керівника закладу з відповідною заявою.

             Змінити щось можна, але не треба чекати, що то зроблять за Вас і для Вас хто-то ще, окрім Вас самих.

             На нашому сайті ви можете отримати шаблон заяви до керівника ДНЗ, до органів місцевої влади, щодо впровадження і організації бг та бм (бл) меню для дітей, що мають різни види харчових непереносимостей. Для цього треба зв’язатися з нами через контактну форму в розділі «Контакти», і написати про себе та проблему з харчуванням, яку мають ваші діти.

               При використанні інформації  будь-якого виду з цього ресурсу посилання на цей Проект є обов’язковим.

        Перелік нормативно-правових актів, що містять відповідні норми щодо організації харчування та отримання освіти в Україні:

  • Конституція України;
  • Закон України: «Про освіту», «Про дошкільну Освіту»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України: «Про затвердження нормативів харчування в державних і комунальних дитячих санаторно-курортних закладах (крім протитуберкульозних)» від 10 жовтня 2012 р. № 918, «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 22 листопада 2004 р. № 1591;
  • Спільний Наказ Міністерства Освіти і Науки України і Міністерства Охорони Здоров’я України «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» від 17.04.2006 N 298/227;
  • Наказ Міністерства Охорони Здоров’я України «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів» від 20.02.2013 № 144.

      Пам’ятайте, ці зміни Ви робити не тільки для себе та своїх дітей, а й для майбутніх онуків, тому що більшість цих захворювань є генетичними, тобто такими, що передаються у спадок.

Автор Ельвіра Дроздова.

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s